Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - POLAND BEAUTIFUL
   
COUNTRY:
         
 

GO Poland
   
Grupa GMI
   
   
A beautiful world
   
Anonimus
   
   
Polonia
   
Anonimus
   
   
Miss Polonia
   
Anonimus
   
   
Polska w liczbach
   
Anonimus
   
   
Smak Polski
   
Anonimus
   
   
Klimat Polski
   
Anonimus
   
   
Kultura w Polsce
   
Anonimus
   
   
Znani Polacy
   
Anonimus
   
   
Media
   
Anonimus
   
   
Parki narodowe
   
Anonimus
   
   
Fauna i flora
   
Anonimus
   
   
Zwiedzanie
   
Anonimus
   
   
Pod. administracyjny
   
Anonimus
   
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
GMI
   
   
Kontakt:
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne
   
   
   
 
   
PLAY STORY OF POLAND
   
   
   
Smaczny Polski chleb
   
 
 
   
 
   
 
   
Podział administracyjny  
Flagi Państw  
Flagi Państw  
Kultury świata  
Państwa świata  
   
 
   
 
Zobacz również Słowacja  
Zobacz również Czechy  
Zobacz również Węgry  
   
 
   
 
Zobacz również Austria  
Zobacz również Chorwacja  
   
 
   
 
Pozostałe Państawa Świata  
   
 
   
Literatura patriotyczna  
   
 
   
 
   
 
   
 
Poland News Professional - Polski Hymn Narodowy i Literatura patriotyczna  
   
 
 
   
   
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
 
 
 
 
Podkarpacie  
 
Wersja MP3 do odsłuchania | Zobacz galerię
Megaregion Region karpacki
Prowincja Karpaty Zachodnie
Podprowincja Zewnętrzne Karpaty Zachodnie
Makroregion Beskidy Zachodnie
Mezoregion Gorce
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Polska:
– woj. małopolskie

– powiat limanowski, powiat nowotarski

Podkarpacie

Położenie

Województwo Podkarpackie położone jest w południowo-wschodniej części Polski. Pod względem wielkości zajmuje 11 miejsce w Polsce, jego powierzchnia wynosi bowiem 17 846 km². Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, która wynosi 2 103 505 osób, region ten usytuował się na 9 miejscu. Powstał w wyniku scalenia terenów obejmujących dawne województwa rzeszowskiego czyli województw przemyskiego i rzeszowskiego, a także fragmentu krośnieńskiego, tarnobrzeskiego i tarnowskiego w 1999 roku. Od zachodu województwo graniczy z województwem małopolskim, od północnego zachodu z województwem świętokrzyskim, od północnego wschodu z województwem lubelskim, od południa z krajem preszowskim Słowacji, zaś od wschodu z obwodem lwowskim i obwodem zakarpackim Ukrainy. Obszar województwa podkarpackiego jest rozległy, obejmuje on środkową część Podkarpacia, a w tym wschodnią część Podkarpacia Północnego (wschodnią część Kotliny Sandomierskiej), zachodnią część Zewnętrznych Karpat Zachodnich, zachodni fragment Zewnętrznych Karpat Wschodnich oraz zaledwie niewielką część Roztocza. Biorąc pod uwagę historyczne granice, podkarpackie obejmuje dawne tereny południowo-wschodniej Małopolski. Stolicą województwa jest Rzeszów i zarazem siedzibą władz administracyjnych. W Podkarpackim wyróżniają się trzy najznaczniejsze pod względem wielkości rzeki. Są nimi dwa prawe dopływy Wisły czyli San i Wisłoka, a także dopływ Sanu czyli Wisłok. W województwie znajduje się również rzeka Strwiąż i Mszanka, obie uchodzę do Dniestru i należą do zlewni Morza Czarnego. Pozostałe rzeki, występujące w województwie, należą do zlewni Morza Bałtyckiego. Rzeki województwa podkarpackiego są w Polsce uznawane za jedne z najczystszych, czym region ten może się poszczycić.

O regionie

Charakterystycznymi dla województwa podkarpackiego czynnikami są bez wątpienia zróżnicowane warunki przyrodnicze, społeczno-gospodarcze, ekonomiczne jak i historyczne . Region ma swój duży wkład w gospodarkę krajową. Stało się tak w oparciu o czynniki rozwoju województwa i jego potencjalne warunki. Podstawowymi funkcjami regionu są funkcja rolnicza rekreacyjno-wypoczynkowa, a także turystyczna. Nie obejdzie się również bez takich odłamów gospodarki jak budownictwo, komunikacja i usługi socjalne oraz kulturalne. Aglomeracja Rzeszowska wraz z samym Rzeszowem odgrywa znaczną rolę w istniejącej strukturze funkcjonalno-przestrzennej województwa. Stolica województwa jest utożsamiana z istotnym czynnikiem, mającym równoważyć rozwój obszaru regionu. Rzeszów dysponuje znacznym potencjałem gospodarczym oraz intelektualnym. Jest największym miastem w województwie, spełnia całą listę funkcji o charakterze ponadregionalnym. W niedalekiej odległości od niego znajdują się inne ośrodki regionalne, które również posiadają duży potencjał gospodarczo-społeczny. Są nimi głównie Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Mielec, Dębica, Sanok, Przemyśl, Jasło oraz Jarosław. Użytki rolne zajmują w województwie 942,3 tysięcy ha, zaś biorąc pod uwagę gęstość dróg wynosi ona 80,9 km/100

Województwo wyróżnia się szczególnym położeniem. Wynika to z faktu graniczenia z Ukrainą i Słowacją. Jest to jeden z wielu niezaprzeczalnych walorów regionu. Jednym z nich jest bowiem jeszcze niezwykłej urody natura i środowisko. Dzięki nim Podkarpackie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem turystów. To jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych, przyciągających wciąż nowe rzesze zwiedzających, korzystających z uroków regionu. Szczególne znaczenie ma ją w województwie Bieszczady.

Atuty regionu

Wymieniając mocne strony województwa należy wspomnieć o istotnej roli, jaką odgrywa w nim miasto Rzeszów. Dynamiczny rozwój stolicy województwa przyczynia się do wzrostu znaczenia regionu na tle całego kraju. Miasto posiada liczne inwestycje zagraniczne, rozwija się pod względem przestrzennym. Miasto ulega intensywnej rewitalizacji, w związku z czym poprawia się również status życia jego mieszkańców. Dzięki rozwojowi Rzeszów występuje również jako ośrodek ponadregionalny. Rozwija się w nim również przemysł lotniczy – Dolina Lotnicza. Powstaje również aktualnie Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny w Rzeszowie. Port Lotniczy Rzeszów dzięki rozbudowa i modernizacja nabiera charakteru międzynarodowego. Stan dróg dojazdowych również jest zadawalający. W planach województwo ma budowę autostrady A4. Województwo posiada lotniska o parametrach międzynarodowych, np. Jasionkę. W posiadaniu regionu są także sieci lotnisk o zakładowym bądź też sportowym charakterze, w tym przypadku są to lotniska Mielec Krosno, a także Turbia koło Stalowej Woli.

W przemyśle województwa dominuje gałąź zajmująca się przemysłem lotniczym, elektromaszynowym, chemicznym, a także spożywczym. Łącznie wszystkie one wytwarzają prawie 70% produkcji przemysłowej podkarpackiego. Przemysł rolno-spożywczy skupia się w wielu branżach, między innymi w branży mięsnej, mleczarskiej, cukrowniczej, owocowo-warzywnej oraz zbożowo-młynarskiej. Głównymi ośrodkami, w których rozwija się przemysł elektromaszynowy są Rzeszów, Stalowa Wola oraz Mielec. Co do przemysłu chemicznego, najbardziej rozwija się on w Dębicy, Jaśle, a także Nowej Sarzynie.

Już od kilku lat w tamach obszarów aktywności gospodarczej w województwie podkarpackim funkcjonują dwie wyspecjalizowane strefy ekonomiczne. Są to Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna WISŁOSAN, a także Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK Mielec. Mielecka SSE została utworzona jako pierwsza strefa tego typu w naszym kraju. Obie strefy przyczyniły się do podniesienia poziomu zatrudnienia w województwie oraz zaktywizowały region pod względem ekonomicznym. Karpaty i Pogórze zachwycają oszałamiającymi walorami środowiskowymi. Miejsca te cechują się wysoką atrakcyjnością turystyczną, co wynika z faktu niezwykłego bogactwa cennych obiektów województwa, a także miejsc świadczących o bogatym dziedzictwie kulturowym. Mieszkańcy województwa dbają o zachowanie i podtrzymywanie tożsamości narodowej i kulturowej. Z duma kultywują tradycje zapoczątkowane przez przodków. Ludność zamieszkująca województwo podkarpackie identyfikuje się ze swym regionem, posiada wysoko rozwiniętą świadomość obywatelską. Wśród mieszkańców można odnotować niski poziom patologii społecznych. Niepodważalnym atutem są również zasoby naturalne podkarpackiego w postaci licznych lasów i kompleksów leśnych, rzek i zbiorników wodnych, zasobów gazu, wód geotermalnych, a także surowców budowlanych. Atrakcją dla zwiedzających są bogate pod względem historycznym i kulturowym miasta. Największy potencjał w kwestii walorów turystycznych mają spośród nich Przemyśl i Krosno.

Struktura wiekowa sprzyja rozwojowi województwa. To samo dzieje się z niewykorzystanymi zasobami fachowo wykwalifikowanej siły roboczej. Wysoki potencjał województwa wynika z kultury technicznej przedsiębiorstw przemysłu elektromaszynowego, oraz chemicznego. Dodatkowo dochodzi do tego wysoki potencjał środowiska akademickiego. Rozwój regionalny ochoczo wspiera dobrze rozwinięta siec instytucji pozarządowych.

Turystyka

Obszar, który znajduje się w województwie pod ochroną, przekracza średnią Polski o 20%. Miłośnicy natury znajdą coś dla siebie w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Zwolennicy pieszych wędrówek mogą tam skorzystać ze stworzonych specjalnie dla nich szlaków turystycznych o łącznej długości 130km. Turyści mają więc znakomita okazję do bliskiego kontaktu z przyrodą. Kolejnym parkiem, który oferuje niezwykle urozmaicony zbiór unikatowych okazów fauny i flory jest Magurski Park Narodowy. Można spotkać tam niedźwiedzie, wilki, bobry i rysie, a nawet żubry. Wszystko to chronione gatunki charakterystyczne dla tego regionu. To właśnie dzięki nim możliwa jest organizacja rozmaitych wycieczek edukacyjnych czy fotograficznych safari. Oprócz parków narodowych, na terenie województwa Podkarpackiego znajduje się 10 parków krajobrazowych, 17 obszarów krajobrazu chronionego, a także 71 rezerwatów przyrody. Dodatkowo, wciąż rośnie liczba gospodarstw, oferujących tak zwane agro-wakacje, dające możliwość produkcji żywności organicznej, lecz głównie zachęcających niebywałymi warunkami środowiskowymi. Dzięki wszystkim tym czynnikom region stał się światowej klasy bazą turystyczną.

Województwo Podkarpackie może poszczycić się mianem najmniej zanieczyszczonego regionu w całej Polsce. Oferuje ono wodę 1 klasy czystości. Podkarpackie jest zasobne w różnorodne wody mineralne i dzięki temu znane jest z bogactwa licznych uzdrowisk. Do ich grona zalicza się między innymi Rymanów Zdrój, Polańczyk czy też Iwonicz Zdrój. Największym sztucznym zalewem w Polsce, przy okazji leżącym na obszarze województwa podkarpackiego, jest Jezioro Solińskie. Jest ono miejscem idealnym dla uprawiania sportów wodnym, a także prowadzenia szkółek żeglarskich. Region posiada dużą liczbę szlaków turystycznych. Zachęcają one turystów do pieszych wycieczek na terenie województwa. Najbardziej interesujące znajdują się we wspomnianych już wcześniej Bieszczadach. Region obfituje również w różnej długości trasy rowerowe o bardzo zróżnicowanym poziomie trudności. W podkarpackim rozwija się stosunkowo nowy, coraz bardziej popularny rodzaj turystyki – turystyka konna. Licznie występujące stadniny oferują zainteresowanym lekcje jeździectwa na poziomie profesjonalnym, jak również rekreacyjnym. Łączna długość szlaków jeździeckich w województwie wynosi 140km. Amatorzy przejażdżek konnych mogą odbywać wycieczki od jedno do kilkudniowych.

Obiekty sakralne i świeckie stanowią dużą atrakcję regionu. Są one dobrze zachowane, co dodatkowo wzmaga zainteresowanie turystów. Nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu jest szlak turystyczny, wiodący przez aż 175 miejscowości. Obejmuje on liczne drewniane świątynie, pałace, dwory i dworki. Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie jest idealnym miejscem do zwiedzania dla miłośników historii, a także wycieczek szkolnych. Wspomniany zamek to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji szlacheckich w Polsce. Zawiera bardzo cenny kompleks parkowy. Ciekawymi są również pałace renesansowe w Krasiczynie oraz w Baranowie Sandomierskim. Zarówno te jak i inne liczne zabytki architektury województwa podkarpackiego stanowią niezbity dowód czy też swoiste świadectwo unikatowej różnorodności kulturowej, a także religijnej regionu.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
   
Podkarpacie w obiektywie - fotografia Adam Nawara
 
 
19 - 11.01.2013          
 

Tatry Dolina Pięciu Stawów Morskie Oko Czarny Staw

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
 

Zbiornik Czorsztyńki

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
 

Babia Góra

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
16          
 

Gubałówka i okoliczne krajobrazy

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
15          
 

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (Krzeptówki)

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   


 
14          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
13          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
12          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
11          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
10          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
9          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
8          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
7          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
6          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
5          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
4          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
3          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Promowane Polska

Polska kraj, położony w Centralnej Europie, którego historia sięga czasów, kiedy to słowiańskie plemiona zamieszkiwały tereny porośnięte przez potężne bory, nieprzebyte puszcze i bagna.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
 
 
 
 
 
 
Poland - News
 
   
News - Nauka języków obcych ...  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.